Tritius můžete otevřít
i ze svých mobilních telefonů
přímo z prohlížeče:
https://sck.tritius.cz/library/odolena/
♣
Nová encyklopedie o češtině je volně dostupná na internetu
Jedno z nejrozsáhlejších děl o češtině, na kterém pět let pracovaly dvě stovky lingvistů, je přístupné zdarma na internetu. Nový encyklopedický slovník češtiny tvoří bezmála 1 600 hesel, která vysvětlují lingvistické pojmy od fonetiky a lexikologie přes dialektologii a etymologii až po moderní mezioborové disciplíny, jako je počítačová lingvistika nebo sociolingvistika. Kolektivní dílo českých i zahraničních jazykovědců vzniklo v Ústavu českého jazyka Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a je dostupné zde, oznámila Martina Fojtů z tiskového odboru univerzity. Rozsáhlý slovník nenabízí jenom texty, obrázky a grafy, ale také audionahrávky českých nářečí nebo videa vysvětlující znakovanou češtinu...
Více na -
http://www.tyden.cz/rubriky/veda/veda-a-my/nova-encyklopedie-o-cestine-je-volne-dostupna-na-internetu_442018.html
♣
Unikátní mobilní aplikace s názvem Booxy
Aplikace byla navržena, aby fungovala jako navigační bod pro všechny knihomoly, kteří nemají úplně jasno v tom, co stojí za to si přečíst.
Aplikace umožňuje prohlížení jednotlivých profilů knih a k nim příslušné komentáře a doporučení. A proto je její použití nejvhodnější v knihkupectví či právě v knihovnách. Stačí vytáhnout mobilní zařízení a naskenovat čárový kód knihy. Kromě toho si lze číst knižní články, recenze či přejít na knižní videa, to vše přináší čtenáři další tipy na dobré čtení.
Pro tyto účely jsme také stvořili propagační video,
na které se můžete podívat:
https://www.facebook.com/cbdb.cz/videos/10155211410238787/
https://www.youtube.com/watch?v=QOUtuxyc01g
Další informace naleznete stránkách: https://www.cbdb.cz/booxy
♣
Smartkatalog - katalog pro mobilní zařízení
Instalace na iPhone a iPad od Apple:
- spustit webový prohlížeč (nejlépe Safari nebo Chrome)
- přejít na smartkatalog.lanius.cz/smartkatalog
- v menu prohlížeče dole veprostřed lišty volba Přidat na plochu
- spustit webovou aplikaci z nově vytvořené ikony Smartkatalogu
- nastavit Knihovnu města Plzně jako výchozí v první roletce v nastavení aplikace, popřípadě uložit číslo čtenáře a PIN (nepovinné) a uložit nastavení
- návrat na hlavní stránku (ikona domů) a pak můžete hledat ...
Instalace na mobily a tablety s Android:
- spustit webový prohlížeč (Chrome nebo vestavěný)
- přejít na smartkatalog.lanius.cz/smartkatalog/sk.apk nebo vyfotit QR kód dole pod tímto návodem
- nastavit Knihovnu města Plzně jako výchozí v první roletce v nastavení aplikace, popřípadě uložit číslo čtenáře a PIN (nepovinné) a uložit nastavení
- návrat na hlavní stránku (ikona domů) a pak můžete hledat ...
Stručný návod k ovládání aplikace :
- V přehledu výsledků na detail záznamu: pravý okraj se šipkou
- Návrat o krok zpět horní lišta ikona šipky vlevo
- Návrat do hlavního menu: horní lišta ikona Domů vpravo
- Hlavní menu horní lišta: ikony 1 a 2 - přepínání až dvou knihoven
- Knihy v uložené do plánu najdete kdykoliv ve čtenářském kontě
♣
ZAJÍMAVÁ NABÍDKA
Čtete rádi určitá témata, zajímáte se o určitý okruh knížek? Pak vás jistě zaujme zajímavý portál "Tisíc knih" s nabídkou knižních titulů. Stačí jen zadat název vaší oblíbené knihy a běhěm chvíle je vám předložen seznam knížek s podobnou tématikou. Vše naleznete na:
♣
Encyklopedie doporučuje dvě stovky dětských knížek
Průvodce literaturou pod názvem 2x101 knih pro děti a mládež by měl pomoci rodičům orientovat se v záplavě dětských knih, které knihkupci nabízí. Připomíná klasiku českou i světovou a doplňuje ji současnou tvorbou. Na encyklopedii pracoval čtrnáctičlenný tým odborníků v čele s publicistou Pavlem Mandysem. Inspirací tvůrcům byl titul 1001 knih, které musíte přečíst dřív, než zemřete, jenž Albatros vydal před dvěma lety. Ve stejné edici vyšla také publikace 1001 Children Books You Must Read Before You Grow Up (1001 knih pro děti, které musíš přečíst dřív, než vyrosteš). V případě knih doporučovaných dětem by místo překladu měla být podle Mandyse encyklopedie postavena především na tvorbě v mateřském jazyce.
♣
Ústav pro českou literaturu Akademie věd zveřejnil Digitální archiv populární literatury http://dapl.ucl.cas.cz/.
Zájemci se tak mohou on-line probírat například zapomenutými výtisky prvních českých detektivních příběhů, jež vycházely ještě za c. a k. Přes webovou stránku ústavu lze najít jednotlivé exempláře nebo dílčí soubory masových tisků, zatím především detektivních povídek, z období do roku 1945. Jejich digitální kopie či originální výtisky byly shromážděny pro potřeby literárněhistorických a bibliografických projektů řešených v ústavu. Svazky i edice se průběžně doplňují, archiv se buduje už od roku 2004. Jako první je v archivu zveřejněn výběrový soubor svazků ze všech pěti edic, v nichž od konce roku 1906 vycházela série povídek o newyorském, posléze hlavně chicagském detektivu Léonu Cliftonovi. Šlo o první původní detektivní prózy napsané v českém jazyce.
♣
Ptejte se knihovny
Pro mobilní čtenáře a uživatele připravila Národní knihovna aplikaci Ptejte se knihovny pro iPhone, iPad a iPod touch.
S aplikací budete mít stále při ruce informace z bohatého archivu zodpovězených dotazů a možnost kdykoli se na cokoli zeptat jedné z více než 70 zúčastněných knihoven. Nepřijdete ani o oblíbený dotaz týdne. Aplikaci můžete doporučit i svým anglicky hovořícím přátelům a uživatelům, k dispozici je také anglická verze.
Aplikace je zdarma dostupná v App Store (https://itunes.apple.com/cz/app/ptejte-se/id626209466?mt=8), stáhnout si ji můžete i pomocí QR kódu, který najdete na http://www.ptejteseknihovny.cz.
Pokud aplikaci vyzkoušíte, Národní knihovna uvítá jakékoli připomínky a náměty pro její další rozvoj na adrese psk@nkp.cz.
♣